Posebni stilovi liderstva


Da bi se odredilo zašto su pojedinci uspešni lideri više se ne postavlja pitanje koje su njihove osobine već, šta oni rade, kako se ponašaju u toku rada, kako organizuju svoja preduzeća, kako donose odluke, kako motivišu zaposlene, kako komuniciraju sa zap.


Polazi se od pretpostavke da liderove reference zavise od liderovog ponašanja a ne od njegovih osobina kako kod  klasičnih t. U okviru posebnih stilova liderstva potenciraju se:


  1. Transakcioni

  1. Transformacioni

 
Transakcioni stil liderstva

Prenaglašena ulog lidera i podređena pozicija sledbenika. U stvaranju vizija i utvrđivanju strategije učestvuju samo mrnadžer i sve teče uhodanim i razrađenim tokom i skoro ništa se ne prepušta slučaju niti samoinicijativi. Promene samo do određenih granica, kada se mora i koliko se mora jer su najčešće adaptivne prirode. Pozitivna borba mišljenja se guši a inovacije neadekvatno nagrađuju. Lideri se trude da posebnim merama motivišu zaposlene na ostvarivanje postavljenih ciljeva, ukoliko se ne uspe sistemom nagrađivanja, pribegava se pojačanoj kontroli i kaznama.Nije popularan i primeren savremenim uslovima privređivanja.

 
 
Transformacioni stil liderstva

80 – ih godina XX veka nastupanjem velikih organizacionih promena u kompanijama SAD i Zapadne Evrope. Promene su bile ubrzane kako bi se željena ponašanja ostvarila na što bezbolniji način. Najpre u kompanijama koje su bile u velikoj krizi i pred kolapsom pogotovo jer su japanske kompanije u to vreme beležile velike uspehe. Zapadni lideri su mogli ili da se pomire sa sudbinom ili da krenu u reforme. Za sposbne ovo je bila sjajna prilika da se još jednom dokažu. Pokazalo se da za sposobne lidere nema nerešivog izazova. U složenim uslovima privređivanja preduzeće se mora stalno menjati. L.t.s. se prepoznaju po spremnosti i odlučnosti da idu u promene kada god je to potrebno i koliko god je to potrebno.

 

No comments:

Post a Comment